Nr. 3 Irish Blow by Pitt, 45-3

Scor casetă (PDF) | Notele postgame Notre Dame | Conferința de presă post-joc Brian Kelly

PITTSBURGH, Pa. – Echipa de fotbal clasată pe locul trei al Universității Notre Dame a trecut la 5-0 în 2020 cu o victorie convingătoare cu 45-3 asupra Pittsburgh Panthers (3- 4) Sâmbătă după-amiază la Heinz Field.

În mod ofensator, quarterback-ul studenților absolvenți Ian Book a condus calea irlandezilor cu 312 de metri de trecere și trei touchdown-uri în timp ce a adăugat 40 de metri în grabă pe opt porturi. A spart jocul conectându-se cu studentul Ben Skowronek de două ori pe teren – o captură de 34 de curți în primul trimestru și o lovitură de 73 de curți în al doilea. Michael Mayer a avut o după-amiază impresionantă, cu cinci capturi pentru 73 de metri și un touchdown.

Notre Dame a adăugat două touchdown-uri grele după-amiaza, marcând prima dată când apărarea din Pittsburgh a renunțat la mai multe touchdown-uri grăbite începând cu 5 octombrie 2019 împotriva lui Duke.

În partea defensivă, irlandezii au fost puternici în prima repriză și au ținut Panthers la 97 de metri de ofensă și la doar doi metri în grabă în primele 30 de minute. Fundașul junior Bo Bauer a înregistrat prima sa interceptare în carieră la sfârșitul reprizei a doua pentru a configura al treilea touchdown din repriză pentru irlandezi. Fundașul principal Jeremiah Owusu-Koramoah a înregistrat prima interceptare în carieră în a doua jumătate, ceea ce a dus la un nou touchdown irlandez.

În cursa următoare pentru apărarea irlandeză în al treilea trimestru, studentul absolvent Nick McCloud prima interceptare într-o uniformă irlandeză. După ce a acordat doar trei puncte, este pentru prima dată din 2012 că apărarea irlandeză a renunțat la mai puțin de 10 puncte în jocurile spate-în-spate.

Echipele speciale au ajutat să dea lovitura eliminatorie chiar înainte de repriză. . Isaiah Foskey, liniarul defensiv de la vârf, a intrat și a blocat punctul de la Pittsburgh, cu 10 secunde rămase în repriză. Foskey a reușit să recupereze mingea în zona finală pentru a doua echipă specială de touchdown pe an pentru irlandezi.

În al doilea trimestru, interceptarea lui Bauer i-a pus pe irlandezi în jurul mijlocului terenului, deoarece prima repriză a fost lichidată jos. Un touchdown în grabă Kyren Williams de două metri și-a terminat șansa de opt jocuri, iar Notre Dame a trecut cu 21-3. La una dintre piesele finale ale reprizei, Foskey a reușit să blocheze punctul de la Pittsburgh. Foskey a recuperat mingea în zona finală pentru scorul defensiv, iar irlandezii au condus cu 28-3 la pauză.

Notre Dame va reveni în acțiune weekendul viitor, când vor ieși pe drum pentru a doua săptămână consecutivă. Irlandezii se vor confrunta cu Georgia Tech pe 31 octombrie (15:30 ET) pe stadionul Bobby Dodd. Jocul va fi difuzat pe ABC.