8 ore suplimentare + 8,5 ore = joc de hochei record

NHL

Distribuiți pe Facebook Distribuiți pe Twitter Distribuiți prin e-mail

Jocul din Liga Norvegiană depășește Thriller 6-OT NHL în finala Cupei Stanley din 1936

The Associated Press

Postat : 13 martie 2017
Ultima actualizare: 13 martie 2017

Jucătorii Storhamar sărbătoresc după golul lui Joakim Jensen în a opta prelungire duminică opt ore, 30 de minute cu 2-1 victorie asupra Spartei. (Fredrik Olastuen / NTB Scanpix prin AP)

Dragonii Storhamar i-au învins pe Sparta Warriors, 2-1, devreme în această dimineață în playoff-urile Ligii Norvegiene din Norvegia , în ceea ce se crede a fi cel mai lung joc oficial din istoria hocheiului.

Joakim Jensen a încheiat jocul cu un gol în a opta prelungire, la mai mult de 8 ore și jumătate de la începutul jocului. După joc, Jensen a spus că se confruntă cu crampe la picior încă de la a cincea prelungire și aștepta cu nerăbdare să meargă acasă și să se culce.

Storhamar a depășit Sparta cu 96-93 în joc, care a început la 18:00 ora locală duminică și s-a încheiat la 02:32 dimineața următoare.

PUBLICITATE

Jucătorii nu vor mai avea mult timp de recuperat. A fost doar jocul cinci dintr-o serie dintre cele mai bune dintre cele șapte dintre Storhamar și Sparta și doar un meci de sfert de finală. Dragonii conduc seria trei jocuri la două. Cele două echipe se întâlnesc din nou marți seară.

Cel mai lung joc NHL a trecut la șase prelungiri. Asta a fost în finala Cupei Stanley din 1936. Golul lui Mud Bruneteau i-a dat Detroit Red Wings o victorie cu 1-0 asupra Montreal Maroons.